Circulation pump for heating systems DAB EVOSTA3 80/180X, M230/50-60, head 8 m, flow 4.3 m³/h, power 55 W
FREE DELIVERY
  • Stock: In Stock
  • Brand: DAB
  • SKU: 08.320.048
incl. VAT
    Save 2%   with bank transfer.
Estimated delivery
28.May.2026
DHL Schenker Dachser
See Shipping Policy
365 DAY RETURN
​365 daysSee details
SECURE PAYMENTS
    See details
Technical parameters:
  • Max. head: 8 m
  • Max. flow rate: 4.3 m³/h
  • Joining: 2''
  • Nominal pressure: 1000 kPa
  • Minimum fluid temperature: -10 °C
  • Maximum fluid temperature: 110 °C
  • Minimum suction depth: 10 m
  • Density: 998.3 kg/m³
  • Input voltage P1: 0.055 kW
  • Rated voltage: 1~ 230 V 50 Hz
  • Rated current: 0.47 A
  • Protection level: IP X5
Characteristics
Connections 2"
EEI < 0.19
Power (kW) 0.55
Protection IPX5
Rated current (A) 0.47
Working pressure (bar) Max 10
Country of Manufacture Italy
Warranty 2 Years
Temperature range -10°C to +110°C